Po českých zemích se dnes hořekuje nad údajným úpadkem kultury. Není prý dobrých autorů, divadla nevědí, co hrát, zavedení spisovatelé nevědí, co psát, lidé nekupují knihy. Umění je prý vytlačováno komercí, lehkými žánry a dokonce i škváry.

Omyl. Co se děje, není kulturní úpadek, nýbrž počátek odchodu umělé kultury a vzniku kultury přirozené. Odchodu kultury průměrné a poloprofesionální a brzkého vzniku nadprůměrných a profesionálně zdatných autorů, kteří budou schopni vypořádat se s takzvanou komercializací tak, jak se s ní bez ustání vypořádávají jejich kolegové na Západě.

Příliš mnoho spisovatelů

Končí tři generace trvající éra, v níž se spisovatelem mohl stát kdekterý průměrný pisálek, který nezlobil vrchnost. Stával se spisovatelem od své první vydané sbírky básní či povídek, měl příjmy a privilegia, o jakých se jeho západním kolegům nesnilo. A končí taky éra literatury disidentské, jejíž undergroundový úspěch se mnohdy stanovoval spíš mírou disidentství, než kvalitou psaní. A hlavně končí doba, v níž byl průměrný či podprůměrný spisovatel vážen víc než prvotřídní pekař, zámečník či pěstitel skotu. A hlavně končí doba, která uctívala umělecké profese bez ohledu na kvalitu. Nadchází éra, která bude ctít kvalitu bez ohledu na profesi a v níž úspěch konečně bude vzbuzovat úctu. Snad nám dojde, že skutečně nepotřebujeme tolik uměleckých spisovatelů, kolik jsme si jich dosud uměle piplali - nebo kolik jsme jich pronásledovali. Národ,…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte