Je odpoledne 3.ledna, za hodinu nabývá platnosti patnácté příměří. V Sisaku, stejně jako ve většině ostatních chorvatských měst, je poplach. Dunivé detonace tankových granátů a střelba těžkých kulometů z předměstí vzdálených několik kilometrů otřásá centrem tohoto průmyslového střediska. Ulice jsou prázdné, v jednom z krytů potkávám několik starších lidí, zřejmě uprchlíků, kteří otupěle hledí před sebe. Jejich mlčící tváře vyjadřují prožité utrpení.

Fronta na hranici Velkého Srbska

Poplach a zpřísněný dozor nad novináři mi znemožní, abych se přiblížil k samotné linii fronty. Mezitím padá noc a s ní i stanovená hodina příměří. Rachot války nijak neutichá, naopak k němu přibývá naoko velmi malebná podívaná: střelba z protiletadlových kulometů. Do hvězdného nebe najednou začnou snad ze všech koutů města a okolí svištět červené jiskry, které na konci své dráhy explodují. Letadla nejsou vidět, pravděpodobně letí mimo dosah chorvatských zbraní. Později se dozvídám, že svou smrtelnou nálož vypálila na Letovanič, obec vzdálenou asi dvacet kilometrů. Střelba a protiletecký ohňostroj posléze utichají. Se zpožděním několika hodin nastupuje klid.

Průběh fronty se v okolí Sisaku už od září prakticky nemění. Tento podivuhodný fakt se tu vysvětluje jednak slabostí armády, která není s to podniknout další útok, ale i tím, že frontová linie se zde víceméně kryje s hranicemi zamýšleného Velkého Srbska. Armáda a četnici si přejí příchod modrých helem OSN,…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte