Na umělce ve východní Evropě čekají mnohá zklamání. Jedním z těch nejtragičtějších bude, až zjistí, že jim už osobní zážitky krutosti a absurdit komunismu - jako umělecký materiál - nebudou k ničemu. Těžko už z nich může vzniknout velké dílo. Zčásti proto, že pozdní komunismus posledních dvaceti let postrádal dramatický prvek, z něhož by se dalo vytvořit něco všelidského. Konflikt dobra se zlem, tolik potřebný pro jakékoli drama, se natolik zamlžil, že většina lidí ztratila představu hranice, na níž se zlo a dobro střetávají; dodnes věří, že na komunismu bylo cosi bytostně dobrého, co stojí za zachování, byť i v pozměněné formě. Pro umělce bude zklamáním i zjištění, že na posledním období komunismu nebylo nic natolik humorného, aby se z toho ještě dala vyždímat nějaká ta absurdní komedie: na komunismu už prostě ani není čemu se smát.

Zklamáni budou i ti disidentští politici a filozofové, kteří se ještě domnívají, že životem v komunismu získali zvláštní moudrost, něco, čemu se svět potřebuje učit. Svět už to nezajímá. Od komunismu a jeho zkušeností se dnes nemůže nikdo naučit nic, co by mu bylo k užitku. Jediné, co po sobě v Evropě zanechal, je pocit bezmezné trapnosti nad zcela zbytečně promrhaným časem, životy, myšlenkami, nad plahočením mnoha generací.

Několik zásadních požehnání

Říká se ale, že na každém zlu musí být něco dobrého. Co dobrého tedy komunismus dal světu? Těm, kdo jej zažili na vlastní kůži - naprosto nic. Těm, kdo s…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte