Blokáda

Ministr zná své vozíčkáře

„Já su ten ministr, vítám vás,“ opakoval 6.května před budovou ministerstva práce a sociálních věcí Zdeněk Horálek. Potřásal přitom pravicí asi dvaceti vozíčkářům. A pak se jich zeptal, jak si svou demonstraci před jeho úřadem vlastně představují.„Zatarasíme vchod a nikomu nedovolíme z budovy vyjít nebo do ní vejít. A přitom si zazpíváme,“ odpověděli mu členové pražského klubu vozíčkářů. Přijeli, aby si i státní úředníci vyzkoušeli, jaké to je, když se člověk nemůže někam dostat.Už několik let se nedodržuje vládní vyhláška o bezbariérových stavbách. Ve státní správě neexistuje orgán, který by zkoumal, jestli vyhlášku (a s ní i vozíčkáře) někdo bere vážně. Je pravda, že se v Praze občas na přechodech snížily obrubníky. Zároveň se ale staví nové budovy, do kterých se vozíčkáři bez cizí pomoci prostě nedostanou. Těžko bychom našli někoho, kdo by souhlasil, aby na vstupních dveřích úřadů, bank, lékáren, nemocnic a obchodů visely nápisy „Jen pro zdravé“. Ale pár zbytečných schodů, které z hlediska handicapovaných říkají totéž, nevadí nikomu: ani projektantům nových budov, ani jejich zákazníkům, ani státnímu dozoru.

Křičte ještě víc

Nevrlá zaměstnankyně ministerstva nic nechápe a snaží se prodrat do svého úřadu. Žena o berlích chvíli vzdoruje a brání vchod. Nakonec ustoupí. Přátelé vozíčkářů zapojili mikrofon. „Vždycky je lepší mít pusu od ucha k uchu roztaženou,“ povzbuzuje zpěvem a hrou na kytaru své kamarády…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte