Zmatek kolem regulace mezd

Poslední hlava státně plánovacího molocha

V každé základní ekonomické učebnici se dočteme, že představa regulace cen jako protiinflačního opatření je mylná a zcestná. Centrální regulace a plánování všech cen, které prováděl komunistický totalitní stát, mělo známé důsledky: skrytou inflaci, život na dluh, přerozdělování, netržní a v důsledku katastroficky nevhodné rozmístění zdrojů. Mylná je také představa, že ceny lze liberalizovat pouze „částečně“. I takový postup dokáže ekonomiku úspěšně znásilnit a zmrazit její vývoj. Podle ing.Emanuela Šípa, ředitele cenového odboru ministerstva financí je v Československu nyní liberalizováno 85% všech cen. Kromě cen energie, nájemného a některých dalších věcí, je v Československu dosud regulována cena pracovní síly, tedy platy.

Strop je určen z centra

Ještě v roce 1990 byly mzdy ve státních podnicích plánovány a regulovány z centra, stejně jako v uplynulých desetiletích. Čtyřicet let nás úředníci z odborů práce a mezd zařazovali po orwellovsku do tarifních skupin a tříd, podle rozhodnutí ministerstev a plánovacích komisí. 1.ledna 91 se u nás liberalizovaly ceny většiny výrobků a zároveň s tím se částečně změnil i systém regulace mezd, nicméně se ho vláda nevzdala. Nadále je z centra určován strop, maximální povolený objem vyplacených mezd. Používá se zde silně progresivního regulačního odvodu. Vyplatí-li podnik více prostředků než je povoleno, musí odvést státu dva a půl…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte