Osvětimská lež

Ideologické popírání historie

Dvě stě let po Francouzské revoluci se pořád ještě vedou bouřlivé spory o jejím smyslu - nikoho však nenapadne pochybovat o tom, že k revoluci skutečně došlo. Ve výkladu historické události se lidé často rozcházejí, ale o události samé panují pochyby, jen jde-li o věc dávnou či historicky špatně dokumentovanou. Dějiny 20.století jsou však dokumentovány tak dobře, že je těžko o čem pochybovat. Přesto se opakovaně objevují ideologické snahy o popření nesporných faktů. Sovětská oficiální místa například dlouho popírala rozsah obětí gulagu či ukrajinského hladomoru třicátých let. O hrůzách „kulturní revoluce“ se v Číně začalo mluvit teprve po smrti Mao Ce-tunga.

Ničivá smršť

Snad největší člověkem způsobenou hrůzou v dějinách lidstva bylo plánovité vyvraždění šesti miliónů Židů za druhé světové války. Je to událost, která se rozsahem zhouby a důsledností realizace nedá srovnávat s kteroukoliv jinou katastrofou. Ujal se pro ni výraz holocaust: anglické slovo pro ničivou smršť, které zdomácnělo už i v češtině.Ideologie se ovšem promítá i sem. Najdou se totiž lidé, kteří popírají rozsah holocaustu, nebo dokonce i jeho samotnou existenci. Podle těchto interpretů prý „světové Židovstvo“ falšuje historii. U antiizraelských teoretiků islámského světa tento přístup nepřekvapuje. Podobnou argumentaci však používají i extrémisté světa euroatlantického, když se do pseudovědecké podoby snaží vecpat svůj…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte