Český stát se neomlouvá

Ještě k tragickému „omylu“ policie v Brně

O případu Jaromíra Homy z Ústí nad Labem, kterého v Brně usmrtila policejní zásahová jednotka, jsme psali v minulém čísle Respektu. Případ muže, kterého policie mylně považovala za pachatele trestného činu a při zatýkání jej „náhodou“ zastřelila, je ovšem natolik závažný, že se k němu vracíme ještě jednou.

Všechno mohlo být jinak

Musela policie opravdu postupovat tak, jak postupovala? Byly správně vyhodnoceny všechny dostupné informace? To jsou otázky, kterými se dnes zabývá Inspekce ministra vnitra ČR, která zastřelení J.Homy vyšetřuje. Samotný ministr Sokol k tomu říká: „Nevím, jestli v brněnském případě bylo nezbytné vytvořit atmosféru, že jde o pachatele, které je nutno zadržet v hotelovém pokoji. Nejde o to, že byla použita zásahová jednotka, podstatné je, zdali nebylo možné z hlediska strategie provést zákrok za dvě hodiny, až by vyšli z pokoje. Měly se vytvořit podmínky, aby akce proběhla hladčeji."Podobný názor má i velitel federálního Útvaru rychlého nasazení: "Nemůžu se plést do práce jiného rezortu, ale mohlo se počkat, až vyjdou z pokoje. Při takové práci je nejdůležitější příprava zásahu, zvážení všech okolností.“ Bratr zastřeleného, Zdeněk Homa, se domnívá, že kdyby na dveře hotelového pokoje zaklepal třeba jeden uniformovaný policista, dopadlo by vše jinak. "Bratr míval u sebe jako majitel taxíkářské firmy velké částky peněz. Obával se přepadení a nosil v kapse…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte