Schyluje se k válce

Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem se vyhrocuje

Statisíce demonstrantů a soustředěný tlak opozice donutily v pátek odstoupit ázerbájdžánského prezidenta Mutalibova. Současně zahájily ázerbajdžánské jednotky velkou protiofenzívu u Náhorního Karabachu, především v okolí města Agdam. Toto symbolické spojení dává tušit obrysy dalšího vývoje.Po odchodu 366.motostřeleckého pluku vojsk SNS, který souvisí především s ázerbájdžánským obviněním, že jeho vojáci se společně s arménskými ozbrojenci podíleli na údajném masakru civilistů ve vesnici Chodžaly, budou stát v Karabachu proti sobě už jen Arméni a Ázerbájdžánci. Evakuace armádních kasáren se podobá spíše útěku. Vrtulníky odvážejí nejen vojáky a munici, ale i tanky a obrněné transportéry. Při pozemním přesunu se totiž arménská i ázerbájdžánská domobrana snaží, ať už násilně, nebo nenásilně, získat především těžkou vojenskou techniku.

Sen o Velkém Ázerbájdžánu

Ve chvílích, kdy obě strany stahují do Karabachu posily a chystají se zřejmě k rozhodujícímu střetnutí, mají mírové iniciativy jen malou naději na úspěch. K nim patří i plán kazašského prezidenta Nazarbajeva: žádá mj. moratorium na pokračování výstavby samostatných armád ve všech státech SNS a počítá se zformováním mírového sboru SNS, který by byl vysílán do krizových oblastí. Plán byl v Baku téměř okamžitě odmítnut. Rusko se uchyluje pouze k prázdným vyhlášením a bude se zřejmě jen snažit zamezit zasahování zvenčí…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte