V pátek 15.února se v maďarském Visegrádu konala maďarsko-československo-polská vrcholná schůzka. Účastníci si chtěli vyjasnit šance na vytvoření systému nových vztahů. V první den návštěvy v maďarském parlamentu jsem v protokolu zjistil dosud nevídanou věc. Maďarský prezident přijal své dva slovanské protějšky v Munkácsyho síni, která je vyzdobena obrazem, na němž je znázorněn hold Slovanů dobyvateli Árpádovi. Cestou z Budapešti na historický Visegrád poutaly pozornost žluté stužky zavěšené na stromech podél Dunaje - znamení solidarity s trpícími ve válce v Perském zálivu. Zdálo se, že téměř všudypřítomné vědomí války způsobilo, že se i význam visegrádského summitu poněkud odsunul do pozadí. Celou schůzku provázela chladná atmosféra, která však není cizí politickému kursu Józsefa Antalla.

Počáteční euforie, provázející Havlovu myšlenku regionální spolupráce, se nyní jakoby vytratila. Před třemi lety v Maďarsku ještě vládlo nadšení z toho, že Maďaři budou jistě jediní, kdo obdrží velkou finanční pomoc ze Západu. Po pádu totalitních režimů koncem roku 1989 někteří maďarští představitelé komentovali události následovně: teď se balík peněz určený původně pro nás rozdělí mezi více států. Nyní je peněz ještě méně (válka v Zálivu, hospodářská recese) a žadatelů čím dál více. A tak se zdá, že toto rozčarování v Maďarech přežívá.

Maďarsko, Polsko a Československo, jediné tři státy ve východní Evropě s průměrnou měsíční mzdou nad 100$ (Polsko 179$, Maďarsko 112$,…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte