V lednu jsem dostal zásilku z pražského Arbesova knihkupectví, v níž byla brožurka s názvem Rozlet č.12, obsahující rozmanitou nabídku knih pro rok 1991 (celkem 468 titulů). Reklama provázející dva z nich mne zarazila. „Dva literární a historické místopisy podávají dokonalý přehled o našich i světových spisovatelích …a významných osobnostech jednotlivých staletí.“ Jednalo se o Literární toulky Prahou a Literární toulky Moravou od Vladimíra Kováříka (nakladatelství Albatros, 2.opravené a doplněné vydání, 1988, 1984). Pro pořádek se zmíním ještě o třetí publikaci této řady od stejného autora s názvem Literární toulky po Čechách.

Proč se nad tím pozastavuji? Na pultech našich knihkupectví se mezi nespornými knižními skvosty i dnes ukrývá (pod zářivými etiketami) spousta danajských darů. Trio uvedených knih je toho názorným příkladem. Mnoho plochy v nich je věnováno spíše vývoji domácího i mezinárodního komunistického hnutí než literatuře. Ze spousty odstavců i obrázků vane typický normalizační duch, využívající klasické marxisticko- leninsko (-stalinské) terminologie. Je zde zaznamenána lecjaká událost ze života tzv. pokrokových tvůrců a protagonistů „zářných zítřků“. V.I.Leninovi je věnováno 45 řádků. Velikánu naší literatury K.Gottwaldovi 150 řádků, Antonínu Zápotockému a jeho otci Ladislavovi je dán prostor dokonce na 250 řádcích. Není opominut ani „žižkovský anarchista“ Franta Sauer. S podivným smyslem pro detail jsou zde popisována místa setkávání soudruhů a…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte