Uprchlický tábor Jezová u Bělé pod Bezdězem jsem poprvé navštívila loni před vánoci. Trochu se liší od těch ostatních: přísným režimem, protože se nalézá ve vojenském prostoru, slušnou úrovní bydlení, protože se bydlí v bytovkách po sovětských vojácích, polní kuchyní, která vaří zhruba pro 400 lidí třikrát denně, a počtem dětí. Těch je tu moc. Tábor jako jediný ze všech pro ně zřídil povinnou školu. Je ovšem tak chudičká, že by jí tvrdě konkurovala i běžná vesnická jednotřídka minulého století. Děti se učí ve strohé místnosti, kde ještě před časem sovětský politruk školil své podřízené. Tabule, stolky, židličky, ale žádné obrázky, žádné učebnice, jen ruce a hlas paní učitelky. Tou učitelkou, vychovatelkou, pečovatelkou a taky trochu tlumočnicí v jedné osobě je paní Vlasta Hradecká.

"První škola vznikla v Jablonečku (odkud jsme se v listopadu stěhovali do Bělé) dík dobrotivosti jednoho plukovníka. Pochopil naši situaci a přidělil nám budovu. Škola začala pracovat začátkem školního roku. Našli jsme jednoho Rumuna, který mluvil francouzsky a byl ochoten s námi ve škole pracovat. Takže přes francouzštinu a rumunštinu jsem učila češtinu. Dělali jsme dva, někdy i tři kursy pro dospělé a pro děti byla vlastně celodenní škola. První hodinu byla vždycky čeština. Zpočátku jsem se snažila učit je číst a psát, ale pak jsem se rozhodla, že bude lepší učit jen náslechem a imitací, protože tam byly i děti úplně analfabetické a také maličké děti. Tihle malí museli po češtině už…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte