Česká a slovenská média se nalézají ve stavu rajské nevinnosti, alespoň co se války v Perském zálivu týče. Uveřejní výběr z agenturních západních zpráv poskytnutých Četkou, občas nějaký ten komentář a dost. Zato na Západě zaplňuje válka polovinu novin. Jenže: co psát? Všichni novináři na místě konfliktu jsou bez výjimky odkázáni na denní briefingy vojenských velitelství. Přitom vojenských zpráv není mnoho a navíc jsou věcné, střídmé a zdržují se hodnocení a předpovědí. Skoro bez výjimek; ještě v létě jeden americký generál letectva trochu popustil uzdu své výmluvnosti a už letěl. Takže čtenář na Západě je dnes seznamován se všemi typy zbraní, podrobnými zprávami z přilehlých zemí, anketami, průzkumy mínění, historickými a zeměpisnými přehledy, všeobecnými úvahami a komentáři. Těch posledních je obzvláště dosti. Víc je známo, co se o válce soudí, než válka sama - ale co o ní soudit, není-li známa?

Vlády a vojáci se zřejmě poučili z amerických zkušeností ve Vietnamu, kde válku prohráli novináři, nikoli vojáci. Jak k tomu došlo? Jednak se totiž komentující novinář už od přirozenosti musí zdát chytřejší než to, co komentuje, ale na druhé straně se průměrný čtenář jeho úvah nesmí cítit hloupější než on. To je žurnalistická Scylla a Charybda, a odchýlí-li se někdo na tu či onu stranu, zůstane nečten. To, že jeho předpovědi se nesplňují a že se nikdo jeho komentáři neřídí, už není tak důležité. Od toho přece noviny nejsou. Zvláště v Americe, kde obvykle vyhrává ten…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte