Válka udělala velké politické osobnosti ze tří politiků, kteří ještě před několika měsíci ve veřejných projevech vypadali trochu jako školáci, jimž paní ředitelka radila, co mají říkat.

John Major se podle odhadů veřejného mínění stal nejpopulárnějším premiérem od dob Churchilla. V sedmačtyřiceti je nejmladším britským premiérem tohoto století. Ještě před rokem o něm nikdo moc nevěděl. V prvním kole voleb málokoho z vůdců konzervativní strany napadlo, že by se na funkci hodil. Jeho klidné, citlivé, věcné a chlácholivé projevy v parlamentě a na veřejnosti jsou přednášeny s takovou samozřejmostí a nenápadným sebevědomím, že se ještě nenašel nikdo, kdo by mu měl co vytknout.

Ministr zahraničí Douglas Hurd se projevuje jako bystrý a vtipný diplomat s dokonalou znalostí zahraničních věcí - a k příjemnému překvapení Francouzů i s perfektní znalostí francouzštiny - a stal se oblíbeným častým hostem televizních diskusních programů.

Ministr obrany Tom King se taky pomalu stává hvězdou televizních zpravodajských programů při pravidelných tiskových konferencích o stavu války a sálá z něho věrohodnost. Vyslovil velké uznání spojeneckým letcům, když informoval, že po třiceti tisících náletech ztratili pouhých 19 letadel, z toho 5 britských. Řekl také jasně, že nejde už jen o osvobození Kuvajtu: "Nemělo by význam Kuvajt osvobozovat, kdyby nemohl zůstat osvobozený. Kdybychom válku skončili za situace, kdy by Irák v budoucnu mohl Kuvajt znovu ohrožovat, byla by to…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte