Uniforma je tvé jméno

Dopisovatelka Respektu na srbsko-chorvatské frontě

Zástupy Chorvatů utíkají nebo jsou přinuceny utéci z oblastí, které dobyla federální armáda. Jejich opuštěné domy obsazují po tisících Srbové. Bělehradský deník Borba tomu říká „kolonizace“. Dnes už se to týká jedné třetiny chorvatského území.V rámci přesídlovacího plánu se srbští manželé Popovičovi přestěhovali ze své vily se zahradou v městečku Grubišno Polje ve východním Chorvatsku do prázdného domu v Popovacu u maďarské hranice. Nejsou z té změny nadšení: „K čemu je nám dobytek, když jsme oba úředníci?“ ptá se paní Popovičová. Říká, že zařízení domu je horší než to, které nechali v Grubišno Polji a hospodářské stroje jsou velmi primitivní (což po pravdě řečeno nemá velký význam, protože Chorvati přerušili dodávky proudu na okupovaná území). Dům původně vlastnili Gladovičovi, chorvatská rolnická rodina. V srpnu utekli a všechno nechali na místě. „Pokud se vrátí, dáme jim to zpět,“ říká paní Popovičová. Ale zdejší velitel civilní obrany prohlašuje, že tihle Chorvati se vrátí jen přes jeho mrtvolu. Podle něj byl Gladovič ustašovským fašistou, který doma skrýval zbraně a seznamy Srbů určených k vyvraždění. Potom se dovídáme, že chodil s Gladovičem do stejné třídy.

Půl miliónu uprchlíků

Zdá se, že občanská válka v Jugoslávii bude nejen nejkrvavějším evropským konfliktem od konce II.světové války, ale současně způsobí i gigantické stěhování obyvatelstva. Podle…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte