Izraelský televizní tým představil pána, který se klidně procházel se svým jezevčíkem po noční telavivské ulici v době vyhlášení protiraketového poplachu. „Proč bych se bál?“ odpověděl. „Pravděpodobnost vyhrát v loterii je vyšší, než že mě to trefí. Hraju každý týden a ještě jsem nikdy nevyhrál.“ Statisticky má asi pravdu. Přesto je na ulici sám. „Prožil jsem zde už pět válek,“ říkal ještě kameramanům prošedivělý pán. „Srovnám-li to s předešlými, tohle je válka de luxe.“ Výraz „válka de luxe“ si tento muž sám nevymyslel. Použil ho před několika týdny jeden generál, který vysvětloval televizním divákům, že na rozdíl od jiných válek, kdy Izrael stál proti přesile arabských armád soustředěných na jeho hranicích, jsou současné podmínky Izraele podmínkami války de luxe.

Tato válka se od všech předchozích skutečně liší. Existence a bezpečnost státu, jak řekl pan generál, asi skutečně ohroženy nejsou. Ohroženo je však civilní obyvatelstvo. V dřívějších válkách se lidé báli o osud země, ne však o sebe, své domovy a rodiny. Nová neznámá situace vytváří nové problémy, zejména pro muže ve vojenském věku (zde do 52 let). Až dosud bývala většina mužů při každém konfliktu mobilizována. Tentokrát všeobecná mobilizace nebyla (kromě nejvyšší pohotovosti letectva a posílení jednotek podél hranic se nasazení armády příliš neliší od předválečného stavu). Zdánlivě je všechno v pořádku. Kdo však trochu zná zdejší mentalitu, cítí, že velká část obyvatel prodělává určitou duševní…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte