Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Statistika je pozadu

Často se u nás soudí, že pokles průmyslové výroby je vyvolán nějakými zásadními chybami v reformě a v hospodářské politice státu.

Často se u nás soudí, že pokles průmyslové výroby je vyvolán nějakými zásadními chybami v reformě a v hospodářské politice státu. Vláda je denně pranýřována za to, že téměř osmnáctiprocentní pokles výroby od začátku roku ohrožuje samotnou ekonomickou podstatu státu. Opak je pravdou.Pokles výroby je signálem, že se v ekonomice něco děje a že dochází k nutným změnám. Je znamením toho, že ekonomické subjekty reagují na změnu hospodářských pravidel. Jsou nuceny chovat se tržně. Bohužel se zatím omezují na snižování výroby a zvyšování cen na místo toho, aby zkvalitnily výrobky a hledaly alternativní výrobní programy.

Pokles může být i přínosem

Likvidace nebo snížení výroby některého zboží mohou být někdy spíše společenským přínosem než ztrátou. Jednoznačné je to tehdy, jedná-li se o ekologicky škodlivé zboží nebo o produkt, který má malou nebo negativní přidanou hodnotu (to znamená, že suroviny před výrobou měly vyšší hodnotu než dokončený výrobek). V tomto případě společnost vydělává na zastavené výrobě, ať už přímo v penězích, nebo zlepšením životního prostředí. Není bez zajímavosti, že v ČSFR zaznamenaly největší pokles hutnictví neželezných kovů, konkurence neschopný elektrotechnický průmysl, průmysl stavebních hmot, konfekční průmysl (který ztratil zahraniční trhy), doprava a stavebnictví.Podle odhadu Federálního statistického úřadu se na snížené výrobě podílí jednou třetinou až polovinou rozpad trhu RVHP a zejména Sovětského svazu. Negativní vliv…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte