Minulý týden dal syrský prezident H.Assad v Damašku interview americkému týdeníku Newsweek a deníku Washington Post. Novináři mu třikrát v různých obměnách položili otázku, zda je ochoten konečně akceptovat existenci státu Izrael. Assad se třikrát vyhnul odpovědi. Dále se ho ptali, jestli je ochoten jednat s Izraelci přímo, bez prostředníků. Ani na to syrský prezident neodpověděl.

Assad se nemění

James Baker přesvědčil izraelského premiéra Šamira o tom, že Assad je ochoten uznat právo Izraele na existenci a že souhlasí s přímým jednáním bez předběžných podmínek. Šamir na základě těchto zpráv přitakal mírové konferenci, i když je mu proti mysli, že tato konference má příliš mnoho kmotrů.

V přímém jednání se měly setkat jenom znepřátelené strany. Izrael udělal ústupek, neboť byl rád, že v Assadově mentalitě nastala (podle tvrzení J.Bakera) „revoluční změna“. Samozřejmě Šamir a spolu s ním všichni, kdo jsou zainteresováni na této nastávající konferenci, dobře vědí, že ji nevyvolala náhlá sympatie k Izraeli. Sýrie si chce pootevřít dveře k západním trhům, k západnímu kapitálu a pomoci. Její dosavadní orientace na SSSR zkrachovala: s hroutícím se kolosem už dál počítat nelze. Proto Assad kývl mírovým jednáním, ale (jak vyplývá i z jeho odpovědí v Newsweeku) pod nátěrem vynuceného pragmatismu se nijak nezměnil.

Podpis - a co dál?

Ve Washingtonu zatím pokračují intenzívní…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte