Bank of Credit and Commerce International, která si vysloužila přezdívku Bank of Crooks and Conmen neboli Banka padouchů a podvodníků, byla 5.července na příkaz Anglické banky zavřena. Zjistilo se totiž, že jen v samotné Británii zpronevěřila asi 4 miliardy liber. Kolik je to v ostatních téměř sedmdesáti zemích, se pořád přesně neví, ale ví se, že BCCI přivedla na mizinu milión a čtvrt věřitelů a spořitelů. V Británii je jich několik desítek tisíc: vedle asi dvaceti obecních správ, které krachem přišly o 70 miliónů liber, jsou to hlavně malí a střední podnikatelé, z velké části muslimové asijského původu, z nichž se i s jejich zaměstnanci přes noc stávají nezaměstnaní. Ti z krachu viní především Anglickou banku a britskou vládu - nejprve za to, že banku zavřela, pak za to, že ji nezavřela dřív. Podle tradiční islámské logiky: okrade-li mě souvěrec, musí to být vždy vina nějakého neznaboha.

Pomoc Třetímu světu

BCCI byla před devatenácti lety založena údajně jako banka, která měla pomáhat Třetímu světu: peníze bohatých rozdělovat chudým. Spoustě nebohatých po celém světě se toto heslo zalíbilo a dali do BCCI své vklady. Ty jim však postupně rozkradlo několik desítek arabských bohatců a zbohatlíků prostřednictvím zkorumpovaných manažerů, většinou Pákistánců.Banku založil a ze sedmdesáti procent vlastnil šejch Zajd bin Sultán al-Nahján z emirátu Abú Zabí, který při krachu sám údajně přišel o dvě miliardy dolarů. Na poslední chvíli se snažil banku…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte