Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Za bezpečnější svět

Jediné, co narušovalo dokonalý soulad londýnského summitu, byl francouzský prezident Mitterrand. Tvrdohlavě, bezpečnost nebezpečnost, se procházel po Londýně a na všechna zasedání přicházel pozdě.

Jediné, co narušovalo dokonalý soulad londýnského summitu, byl francouzský prezident Mitterrand. Tvrdohlavě, bezpečnost nebezpečnost, se procházel po Londýně a na všechna zasedání přicházel pozdě. Jeden z jeho skvělých poradců vysvětlil v televizi zkoprnělým Britům, že „to je tradiční francouzská etiketa - víte, co je to etiketa? Když jste pozvaní na osmou, tak přijdete v půl deváté, aby hospodyňka měla čas všechno připravit.“ Na chlup včas Mitterrand dojel jenom na návštěvu do Buckinghamského paláce, v naději, že Její Veličenstvo bude mít už všechno připravené.

Summit proběhl hladce především proto, že se nedebatovalo naplno o subvencovaném evropském zemědělství, které je trnem v oku Američanům a Kanaďanům. Nesubvencované ceny jejich potravin totiž nemohou Evropě konkurovat a v zámoří to pokládají za hřích proti zásadám tržní ekonomiky. Na konci summitu se přece jen rozhodlo, že se musí do konce roku dojednat GATT - Všeobecná dohoda o clech a obchodu, a to i přes sveřepý odpor Francouzů, kteří jsou odhodlaní se za subvencované evropské zemědělství rvát. Soudím, že si Američané opět vzpomněli na Twainovu definici člověka: Tvor tak někde napůl mezi andělem a Francouzem.

Setkání Velké sedmičky mělo tentokrát na starosti věci většího formátu než ceny hovězího a jablek. Hned při zahájení předseda summitu John Major přednesl svůj „plán bezpečnějšího světa“. Klíčem k tomu má být OSN, která se musí přetvořit z „udržovatele míru“ ve „tvůrce míru“. To je samozřejmě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.