Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Zahraničí

Sýrie hledá lidskou tvář

Pozornost k neklidné oblasti Blízkého východu znovu upoutaly dvě významné události. První z nich je rozhodnutí libanonské vlády (která je zcela pod kontrolou Sýrie) odzbrojit palestinské bojůvky i všechny ostatní milice.

Pozornost k neklidné oblasti Blízkého východu znovu upoutaly dvě významné události. První z nich je rozhodnutí libanonské vlády (která je zcela pod kontrolou Sýrie) odzbrojit palestinské bojůvky i všechny ostatní milice. Toto rozhodnutí uvítal Izrael, protože podle jeho názoru vede k ukončení předlouhé občanské války v Libanonu. Roztříštěná země má konečně vládu, která je schopna rozšířit svou pravomoc na celou zemi, i když se to stalo s cizí pomocí.

Nejsilnější palestinské skupiny - vyzbrojené tanky a nejmodernějšími sovětskými raketami - sídlily v uprchlických táborech v přístavech Sajdá a Súr. V Sajdě, kde Palestinci zpočátku odmítli vydat těžkou výzbroj, nastaly krvavé boje mezi OOP a libanonskou armádou. Proti syrské hrozbě však byli Palestinci bezmocní a nakonec své tanky a rakety odevzdali. Těžko říci, kolik jich mohli ukrýt nebo převézt na jiná místa, ale zdá se, že libanonská armáda situaci zvládla nad očekávání dobře. Co do počtu i kvality získala tolik zbraní, že to překvapilo jak Sýrii, tak i samotnou libanonskou vládu.

Význam bezpečnostní zóny

Přesto v Libanonu i nadále působí menší a nepříliš významné bojůvky. Například Hizballáh, podporovaný Íránem, odmítla zbraně vydat a libanonská armáda se s ní dosud nevypořádala. Horský terén totiž umožňuje Hizballáhu taktizovat a vyhýbat se boji s libanonskými jednotkami. Právě příslušníci Hizballáhu pronikli minulý týden dvě noci za sebou až na izraelskou hranici: v prvním případě zabili…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].