0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí21. 7. 19915 minut

Sýrie hledá lidskou tvář

Pozornost k neklidné oblasti Blízkého východu znovu upoutaly dvě významné události. První z nich je rozhodnutí libanonské vlády (která je zcela pod kontrolou Sýrie) odzbrojit palestinské bojůvky i všechny ostatní milice.

Pozornost k neklidné oblasti Blízkého východu znovu upoutaly dvě významné události. První z nich je rozhodnutí libanonské vlády (která je zcela pod kontrolou Sýrie) odzbrojit palestinské bojůvky i všechny ostatní milice. Toto rozhodnutí uvítal Izrael, protože podle jeho názoru vede k ukončení předlouhé občanské války v Libanonu. Roztříštěná země má konečně vládu, která je schopna rozšířit svou pravomoc na celou zemi, i když se to stalo s cizí pomocí.

Nejsilnější palestinské skupiny - vyzbrojené tanky a nejmodernějšími sovětskými raketami - sídlily v uprchlických táborech v přístavech Sajdá a Súr. V Sajdě, kde Palestinci zpočátku odmítli vydat těžkou výzbroj, nastaly krvavé boje mezi OOP a libanonskou armádou. Proti syrské hrozbě však byli Palestinci bezmocní a nakonec své tanky a rakety odevzdali. Těžko říci, kolik jich mohli ukrýt nebo převézt na jiná místa, ale zdá se, že libanonská armáda situaci zvládla nad očekávání dobře. Co do počtu i kvality získala tolik zbraní, že to překvapilo jak Sýrii, tak i samotnou libanonskou vládu.

Význam bezpečnostní zóny

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Přesto v Libanonu i nadále působí menší a nepříliš významné bojůvky. Například Hizballáh, podporovaný Íránem, odmítla zbraně vydat a libanonská armáda se s ní dosud nevypořádala. Horský terén totiž umožňuje Hizballáhu taktizovat a vyhýbat se boji s libanonskými jednotkami. Právě příslušníci Hizballáhu pronikli minulý týden dvě noci za sebou až na izraelskou hranici: v prvním případě zabili…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc