0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentář17. 6. 19913 minuty

Komunismus je mrtvý

Na Třetí říši bychom se neměli dívat pouze jako na dobu zločinů. Vyplývá to aspoň z výzkumu veřejného mínění, který 44 let po pádu Berlína uspořádal ve Spolkové republice Německo Emnid Institute.

Ivan Lamper • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Na Třetí říši bychom se neměli dívat pouze jako na dobu zločinů. Vyplývá to aspoň z výzkumu veřejného mínění, který 44 let po pádu Berlína uspořádal ve Spolkové republice Německo Emnid Institute. Plných dvaapadesát procent respondentů je toho názoru, že za Hitlera nebyly jen koncentrační tábory, válka, holocaust, ale taky spousta nadšení a kus poctivé práce. Jak je vidět, ani odhalení všech známých hrůz ani Norimberský tribunál ani denacifikace nedokázaly úplně vyhrát v soutěži se vzpomínkou na šťastný čas jednoduché víry, vyhrnutých rukávů a pořádku.

Leckoho to možná bude šokovat, ale nabízí se srovnání. Po čtyřiceti dvou letech stojíme tváří tvář spoušti, kterou zde napáchala komunistická strana. Cenu její vedoucí role už dnes známe všichni. Přesto si nový šéf KSČ J.Svoboda nedávno v parlamentu zavzpomínal na heroická 50.léta, kdy jeho tatínek „po práci týden co týden jezdil kopat Klíčavskou přehradu, protože Kladno nemělo pitnou vodu“. Jiří Svoboda tím chtěl říct, že kromě teroru a procesů se po únoru i nezištně budovalo. A právě kvůli takovým dobrovolníkům, jako byl jeho otec, nemůže prý „historicky obstát“ text, kterým parlament morálně odsoudil dobu komunistické diktatury.

Těžko odhadnout, kolik lidí má na věc stejný názor jako J.Svoboda. Informace o celkovém pohledu veřejnosti na minulou éru nám zatím chybějí. Provizorním ukazatelem může být jednak dubnový výzkum Skupiny pro sociální analýzu AISA (48% respondentů si myslí, že před svobodnými volbami "to…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc