Problém, kterého se týká článek Noviny na prodej, je širší a souvisí s určitým modelovým způsobem, jímž se v průběhu posledního roku „osamostatnilo“ mnoho jiných periodik. Mladá fronta - Mladá fronta Dnes, Expres - Český Expres, Český Expres - Středočeský expres, Večerní Praha - Večerník Praha. Jak naznačuje výčet jmen, vše se točí kolem nenápadného posunu v názvu periodika.

Všechno nové v jednom dni

Způsob osamostatnění je s menšími obměnami následující: redakce listu se chce zbavit vlivu svého zakladatele. V jeden den ukončí většina redaktorů pracovní poměr a titul přestane vycházet. Tentýž den založí titíž lidé novou akciovou společnost, která vydává noviny s lehce pozměněným názvem, tak, aby neztratila čtenáře „starého“ titulu. Nový název zaregistruje ministerstvo kultury. Nová akciová společnost uzavře nové nájemní smlouvy na tytéž místnosti, které neopustí, nové smlouvy o pronájmu zařízení, které nepřestane používat, novou smlouvu s tiskárnou, u které tiskla i předtím. K tomuto způsobu osamostatnění se poprvé uchýlila Mladá fronta - té se tak podařilo uniknout z vlivu soudruha Ulčáka a jeho Svazu mladých. Jenže s podobnými akciovkami se od té doby roztrhl pytel. O dobrém úmyslu již často nemůže být řeč a stejně tak se lze obávat politických důsledků.

Problematické je, že zmíněný postup je víceméně umožněn zákonem. Posledním…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte