Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Federace vydrží

"Máme před sebou dva hlavní úkoly, jejichž řešení rozhodne o našem životě v dalších dvaceti letech: ústavy, které zaručí udržení federace ke spokojenosti obou národů, a ekonomická reforma, bez níž se náš sen o demokracii zhroutí," řekl minulý týden Fedor Gál v Londýně.

„Máme před sebou dva hlavní úkoly, jejichž řešení rozhodne o našem životě v dalších dvaceti letech: ústavy, které zaručí udržení federace ke spokojenosti obou národů, a ekonomická reforma, bez níž se náš sen o demokracii zhroutí,“ řekl minulý týden Fedor Gál v Londýně, kam si přijel na tři měsíce oddychnout do slovenské politiky a nenávisti bratislavských davů. Bude jistě také přemýšlet, co dál: zůstane v zahraničí, vrátí se k sociologii, bude žít doma, nebo, aspoň nějaký čas, v zahraničí…

Fedor Gál je už svou existencí takříkajíc „ilegální“ osoba: narodil se v Terezínském ghettu, kde se děti rodit nesměly, a vězeňkyně jej schovávaly v krabici. A téměř doslova „v krabici“ trávil i posledních několik měsíců svého života v ČSFR. V bratislavském bytě si musel pořídit pancéřované dveře, z domu mohl vyjít jen v doprovodu dvou pistolníků. Dostal tisíce vulgárních nenávistných dopisů. Lidé volali i jeho matce, telefonáty byly plné sprostot a nenávisti. Odjížděl s těžkým srdcem. Lidé na Slovensku jsou prý vyčerpaní a zničení, několik politiků mělo infarkty. Týden v Londýně mu ještě k uklidnění nestačil, ale zlobu a výčitky vůči svým pronásledovatelům necítí:

„Co se stalo, muselo se stát. Lidé měli po 40 let potlačené základní potřeby včetně touhy na někoho plivnout. Na Biďaka nesměli, teď smějí na Gála. Je to pro ně terapie. Mají v sobě zakořeněný mindrák a potřebují si vyrobit nepřítele,“ říká.

Podle Gála se na Slovensku děje něco, co Češi nechápou, protože…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].