Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Poslanci a presumpce neviny

Mnozí občané a parlamentáři se stále ještě obávají, zda se FS přece jen nedopustilo něčeho nezákonného zveřejněním jmen poslanců, jímž se prokázala registrace ve spisech StB.

Mnozí občané a parlamentáři se stále ještě obávají, zda se FS přece jen nedopustilo něčeho nezákonného zveřejněním jmen poslanců, jímž se prokázala registrace ve spisech StB. Zda komise neporušila zákon, když dva z nich zveřejnila i přes výnos městského soudu, že tak učinit nesmí. A zda se přece jen neměla dodržovat zásada presumpce neviny.

Takové obavy jsou neopodstatněné a jsou důsledkem zmateného zaměňování pojmů. Poslanci totiž nejsou obžalováni ze žádného zločinu či přečinu podle existujících zákonů, který by se jim musel dokazovat a za který by mohli být trestáni. Je pouze zpochybňována jejich způsobilost spolehlivě vykonávat povolání demokratického poslance. Nikterak to neohrožuje jejich jiná občanská práva na profesionální kariéru v jakémkoli jiném povolání, pro které by způsobilí byli. Do povolání poslanců parlamentu se dostali jen díky tomu, že jejich strany a voliči před volbami neměli důvod se domnívat, že volí osoby, které jsou svou minulou a tudíž možná i nynější a budoucí činností pro toto povolání nezpůsobilé. Teď takový důvod mají a to samotné stačí k tomu, aby je odvolali.

Jejich nezpůsobilost

Presumpce neviny v takovém případě nehraje žádnou úlohu. V demokratické politice nemusejí voliči či jejich zvolení zástupci žádnému politikovi dokazovat nezpůsobilost, nýbrž politik musí dokázat způsobilost. Parlamentní většinové vyslovení nedůvěry stačí na to, aby padla třeba i celá vláda, a to s okamžitou platností a bez odvolání.…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte