Kdysi to mírně zvlněné úbočí pár metrů za Poldovkou muselo být docela romantické. Dneska sem vede silnice bez krajnic a prostranství s pěti paneláky nestojí pro šedivost ani za fotku. Asfalt naležato, beton na výšku, hromada koksu vedle několika pospravovaných aut a za domy rozestavěný kryt dávno používané žumpy. Okolo už jen pár metrů vydusaného jarního trávníku. Sem do ubytoven, prozatímních domovů a letitých čekáren na byt, se z nedaleké fabriky vracejí rodiče dětí, které si tady umějí hrát. Dětem z čp.1041 však přicházejí pouze matky. Je to totiž ubytovna osamělých žen s dětmi.„Občanský průkaz,“ ozve se z vrátnice, která odděluje prostor, kde stále ještě mohou létat ptáci, od života uvnitř. Po dotazu na jednu z těch, které tu bydlí, vrátný přestane vyžadovat doklad a ochotně vytáčí telefon. Jak se dozvím o chvíli později, patří muž za sklem ke shovívavějším hlídačům zdejší docházky a navíc - žena, kterou hledám, je z těch, které „zlobí“. Z těch, které se nemohou a hlavně nechtějí smířit s tím, co jim dnes a denně nabízí jejich ubytovna.

Jistota nejen sociální

Minimax, pár kdysi zasklených a od té doby zaprášených a nečtených příkazů na zdi a pak už zhola nic mě provází schodištěm, které dělí dvoupatrovou budovu do dvou křídel. Křídel, která jsou ukončena dveřmi bez kliky, jimiž bez klíče nikdo neprojde. Mám štěstí, moje hostitelka není zapomnětlivá, a tak se záhy ocitám v dlouhé strohé chodbě s trochou světla a bez kytky. Zde se dá tak…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte