Pohotovost, s jakou zveřejnila KSČ svůj volební program, je pochopitelná eventuálním, alespoň relativně příznivým výsledkem má šanci získat zpět některý ze svých postů, na které si po léta zvykla.Veřejnosti předložila program, po jehož přečtení nemůže devadesát procent čtenářů než souhlasit a za pár týdnů vhodit do urny své hlasy komunistickým poslancům a být spokojeno, jak se o sebe propříště postaralo. Musí to však být čtenáři, kteří o komunistické straně neví nic ani z doslechu, neznají její ideologii, natož aby měli s její dosavadní politikou jakoukoli zkušenost. Anebo ti, kteří z její vedoucí role ve společnosti nějakým způsobem profitovali.Apriori připusťme, že máme před sebou volební program strany, která není zatížena minulostí a se svými potenciálními voliči to myslí naprosto upřímně a seriózně.Dobrý úmysl však dlouho nevydrží. Nad programovým listem se záhy vybaví slib, který dal řadovým členům své strany na 3. zasedání jejího ústředního výboru V.Mohorita. Totiž novelizaci tezí marxisticko-leninsdkého učení. I když je pochopitelné, že důkladné teoretické rozpracování nelze ani s početným týmem stihnout za měsíc, je s podivem, jak je s klasiky, jejichž učení se strana stále vehementně dovolává, ve volebním programu pojednáno.

Nejenže tu o nich nepadne ani zmínka, absentuje tu i jakékoli vypořádání se s pojmy jako diktatura proletariátu, demokratická centralismus, proletářský interna-cionalismus či marxistické pojetí ekonomiky.Místo toho je předložen…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte