Je prokázané, že Státní bezpečnost zametala stopy své minulé nezákonné činnosti pálením materiálů. Problém je zjistit, co se kde pálilo. Příslušníci StB zřejmě vytvořili neprůhlednou clonu tím, že na některých místech ničili naprosto neškodné dokumenty. Ovšem vyšetřování případů likvidace probíhá příliš hladce a je povrchní.Mezi čtvrtým a dvanáctým prosincem roku 1989 bylo v kotelně na tuhá paliva v kasárnách VÚ 2992 Kladno-Dříň spáleno asi dvanáct pytlů různých materiálů. Akce se zúčastnili kapitáni Vojenské kontrarozvědky Miloš Baborák a Miloslav Landa. Vozidla, jimiž byly pytle přivezeny do kasáren, jsou dnes identifikována jako služební vozy, které patří VKR.

Při likvidaci písemného materiálu byla přítomna i obsluha kotle, vojíni Kadlec a Vaško. Přítomní důstojníci později vypověděli, že se údajně jednalo o skartaci starých dotazníků vojáků základní služby, příruček Hlavní politické správy a nějakých novin. Materiál v pytlích měl být už rozdrcen. Papírny Štětí prý odmítly pytle převzít a zničit je dříve běžně používanou cestou, důstojníci se tedy rozhodli materiál spálit. Obsluha kotle tvrdí, že neví, co pálila. Celé akci měl velet podplukovník Jaroslav Vlk. Zprávu o vyšetření případu předal ministru Sacherovi náčelník inspekce MV Otakar Pilský. Tolik oficiální informace.Je možné, že se v kotelně opravdu ničil neškodný materiál. Je tu ovšem několik podezřelých okolností. Proč se tak vysoké šarže zabývaly prací, kterou by hravě zvládli přítomní vojíni? Při…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte