Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Referendum

Ve svém rozhovoru pro LN ze dne 8.12.1990 se předseda České vlády Petr Pithart zmínil i o problému referenda. Přitom tvrdil (cituji): "Proto je i otázka referenda irelevantní, neboť může pouze rozhodnout, zda jsme pro společný stát, nebo ne, ale neřekne nám, jakou chceme federaci."

Ve svém rozhovoru pro LN ze dne 8.12.1990 se předseda České vlády Petr Pithart zmínil i o problému referenda. Přitom tvrdil (cituji): „Proto je i otázka referenda irelevantní, neboť může pouze rozhodnout, zda jsme pro společný stát, nebo ne, ale neřekne nám, jakou chceme federaci.“

Domnívám, se, že se P.Pithart mýlí, a pokusím se vysvětlit proč.

Referendum nám dá odpověď občanů na takovou otázku, jaká jim bude předložena k rozhodnutí. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč by to nemohla být otázka týkající se dlouhodobého uzlového bodu všech státoprávních sporů, tj. otázka, zda si přejeme, aby naše federace měla volený federální parlament jako nejvyšší orgán zákonodárné moci.

Na tuto otázku mohou odpovědět záporně jak zastánci úplného rozpadu, tak ti, kteří si pod pojmem autentické federace představují faktickou konfederaci či jiný podobný neživotný slepenec.

Možnost adekvátní formulace předmětu referenda je natolik zřejmá, že lze těžko věřit, že by ji mohla přehlédnout osobnost s takovou intelektuální kapacitou, jakou disponuje český premiér.

V této souvislosti je třeba si uvědomit, že strategické cíle obou republikových vlád (nebo alespoň jejích předsedů) jsou v podstatě shodné. Obě usilují o nahrazení parlamentu „kulatým stolem“ představitelů republik. Rozdíly jsou spíše taktického rázu.

Zatímco se P.Pithart trpělivým hromaděním precedentů snaží postupně přivykat veřejnost na to, že vše závisí od dosažení či nedosažení mezivládních …

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte