Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Bertelsmann

Berlusconi (o němž jsme psali v č.37) je oblíbeným terčem světového tisku za svůj dravý ekonomický růst v mnoha oborech a do všech světových stran. Ze zcela stejného důvodu jsou však západní novináři na kolenou před koncernem Bertelsmann.

Berlusconi (o němž jsme psali v č.37) je oblíbeným terčem světového tisku za svůj dravý ekonomický růst v mnoha oborech a do všech světových stran. Ze zcela stejného důvodu jsou však západní novináři na kolenou před koncernem Bertelsmann. Všechny referáty o něm, na které jsem narazil, nadšeně popisují, jak se vybabral ze své americké avantýry, začal vydělávat na dříve prodělečných elektronických médiích, udělal velký kšeft s východoněmeckými komunisty a nyní si brousí chrup na východní Evropu.

To odlišné přijetí může být dáno i způsobem sebeprezentace. Berlusconi nepřipouští, že vystupuje ve hře s otevřeným koncem, na které se divák může podílet svou účastí, ale jako by pouze slavil další a další úspěchy. Naproti tomu Bertelsmannův ředitel Mark Wörner při svých pravidelných tiskovkách dovedně vtahuje novináře do napínavého dramatu svého koncernu.

V roce 1986 koupili v USA nakladatelství Doubleday. Výběrem autorů se přitom nestrefili do amerického trhu a museli také uzavřít tři ze čtyř podnikových tiskáren. Ještě větší prohry hrozily jejich tamnímu knižnímu klubu (za loňský rok ztráta 5 miliónů dolarů), což je obor podnikání, ve kterém mají světový primát (22 miliónů čtenářů ve 22 zemích světa): jak cituje Süddeutsche Zeitung, „chyby byly například v tom, že se pokoušeli přenést německý koncept na USA.“ Zato druhý nákup v USA ve stejné době se ukázal být…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte