Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Domov

Vražedné mlčení

V uplynulých šesti týdnech měla značnou publicitu bestiální vražda patnáctiletého učně z Prahy 6 Viktora Bačíka v noci z 30.9. na 1.10.1990 v ruzyňské věznici.

V uplynulých šesti týdnech měla značnou publicitu bestiální vražda patnáctiletého učně z Prahy 6 Viktora Bačíka v noci z 30.9. na 1.10.1990 v ruzyňské věznici. V tomto případu se zrcadlí nejen všeobecně nevalná úroveň naší publicistiky, ale také někdy až poddajná lhostejnost vůči záměrné manipulaci s fakty.

Zveřejněné nepravdy a zkreslené informace byly uvedeny na pravou míru v prohlášení Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných z 27.října. Protože se však napadená strana snažila otázky v tomto prohlášení vyslovené obejít, musíme se k tomuto otřesnému případu vrátit.

Pro ty, kdo prohlášení nečetli - nebylo k tomu mnoho příležitostí, neboť je ze servisu ČTK převzala jen ve výtahu Práce a ve zkrácené podobě Občanský deník - přinášíme stručnou faktografii.

Případ Bačík

Mladistvý Viktor Bačík byl zadržen 16.8.1990 a vzat do vazby poté, kdy proti němu bylo vzneseno obvinění pro trestný čin krádeže, jehož se měl dopustit spolu s dalšími mladistvými Martinem F. a Michalem Š. Mladá fronta Dnes a Občanský deník přinesly nepřesnou informaci: ačkoli šlo o vloupání jediné, jeho první trestný čin, měl prý spáchat „sérii vloupaček“. Stejně tak nebylo pravdivé tvrzení o Bačíkově romském původu. Bačíkův podíl na krádeži byl nejmenší. Mezi věcmi, které vzal, byly v převaze předměty nepatrné ceny, jako např. papírová lepicí páska, automobilová svíčka, zápalky zahraniční výroby, šňůrky na brýle a plechovka od čaje. To jako by ukazovalo na určitou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].