Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Méně rozhodovat více podnikat

Obyvatelé v Praze se musí prát o tunely, sídliště a asanace s projektanty, kteří jsou stále zamilováni do vlastních projektů totalitního města a zůstávají v zajetí terminologie, která jim nedovoluje normálně myslet.

Obyvatelé v Praze se musí prát o tunely, sídliště a asanace s projektanty, kteří jsou stále zamilováni do vlastních projektů totalitního města a zůstávají v zajetí terminologie, která jim nedovoluje normálně myslet. Měšťané a ekonomové se snaží totalitní plánování vyhodit oknem, hlavní architekt nám ho nese zpátky dveřmi, přímo na radnici.

Architektonické soutěže na „Centrum mezinárodního obchodu Těšnov“ a „Prostor střetu - Holešovické jatky“, vypisované Útvarem hl. architekta a bohužel i Obcí architektů a časopisem T90, nám napovídají, jak se na investiční činnost v Praze v rámci tržních vztahů připravují staré struktury: „Vyzýváme architekty k nalezení odpovědí na několik rozhodujících otázek… Dříve než bude pozdě, musí proběhnout diskuse, které pomohou formulovat základní odpovědi… podle jakých hledisek posuzovat zamýšlené investice? KDO JE POVOLÁN O VŠEM ROZHODNOUT?“

Tak si architekti v duchu nejhorší totalitní koncepce města vyhlásili soutěž na architektonické malůvky, axonometrie a perspektivní obrázky. Bez vztahu k realitě, bez předchozí analýzy potřeb města, bez realistické ekonomické náplně, bez investičního programu. Stejně jako v minulosti jsou město a život v něm považovány za architektonický problém.

Co to je za soutěž, kde není uveden ani majitel pozemku? Jakápak diskuse bez obyvatel města, bez ekonomů, prognostiků, majitelů a podnikatelů? Odpovídá si takto Útvar hl. architekta sám na otázku, kdo je povolán o všem rozhodovat?Obvykle…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.