Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Deset tisíc doktorátů

"Jsou tam i hrdiny, které nejsou kladné. Ne všichni jdou kladem. Ne všichni jdou ve stejných šlépějích toho kladu. Bagár je kladná hrdina. Na toho Pavla a na toho Ester se nemůžeme spolehnout."

„Jsou tam i hrdiny, které nejsou kladné. Ne všichni jdou kladem. Ne všichni jdou ve stejných šlépějích toho kladu. Bagár je kladná hrdina. Na toho Pavla a na toho Ester se nemůžeme spolehnout.“ Takto vykládá své oblíbené autory paní Zdeňka Bastlová. Před dvěma lety získala na filozofické fakultě Univerzity Karlovy řádným způsobem docenturu. Rok po listopadu je docentka Bastlová stále členkou katedry české a slovenské literatury. Změnilo se na této fakultě vůbec něco?

Změnilo se dost. Zcela radikálně se změnil systém výuky. Povinné předměty jsou v menšině, zbytek do předepsaného počtu zkoušek si studenti vybírají sami. Byl zrušen ročníkový systém, studenti mohou skládat zkoušky v podstatě kdy chtějí. Proto se chystá dvoufázové studium s jakousi malou státnicí po dvou až třech letech, která bude sloužit především jako síto, kterým propadnou neschopní posluchači.

Už od února se na fakultě začali objevovat rehabilitovaní učitelé. Ze 160 vyhozených po roce 1968 se jich mohlo nebo chtělo vrátit šedesát. Na rozdíl od některých jiných fakult se na filozofii rozhodli přijmout každého, koho jen trochu mohli. Proděkan pro rehabilitace docent Jůzl si klade další úkoly: rehabilitovat studenty vyhozené při prověrkách v roce 1948 a sestavit historii filozofické fakulty od roku 1948. Předčítání první, pracovní verze této historie trvalo asi dvě hodiny a, jak kdosi výstižně poznamenal, zprávě by více slušel název Historie organizace komunistické strany na filozofické…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.