Názory se různí. Někteří dnes tvrdí, že během jednoho roku bylo vykonáno mnoho hospodářských a politických přeměn, jiní zase poukazují na nedostatky, které již měly být vyřešeny. Když jsou názory různé, hledá se pravda někde uprostřed. Jsem pamětník starých časů, zažil jsem ještě dobu, kdy jsme školní vyučování začínali hymnou „Zachovej nám, Hospodine“. Nemíním však křísit vzpomínky na staré mocnářství. Chci se soustředit na dobu vzniku 1.republiky a porovnat ji se stávající situací.

Jak to tehdy před 72 lety, při zrodu naší samostatnosti, vyhlíželo? Průmysl rozvrácený válkou, orientovaný převážně na válečnou výrobu, zrekvírovaná žňová úroda také převážně pro frontu. Tato žalostná situace stavěla vládu první republiky před velice těžké úkoly. Musela urychleně řešit potravinovou situaci, ale neméně důležitou se jevila otázka přestavby průmyslu, hledání odbytišť, hrozící nezaměstnanost, otázka škol a celostátní bezpečnosti. U toho posledního se zastavím poněkud obšírněji.

Naše první vláda podědila po rakousko-uherském mocnářství síť dobře organizovaných a velice vhodně umístěných četnických stanic. Jejich personál oddaný císaři pánu byl přirozeně pro novou republiku nespolehlivý. Byl však v krátké době vyměněn a tehdejší ministerstvo vnitra bylo tak prozíravé, že již v r.1920 vybudovalo další bezpečnostní složku „Státní policie“. Zákon o Státní policii vyšel 16.března 1920 jako publikace Sb. pod č.165. Promítl se krátce nato ve zřizování policejních ředitelství.…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte