Od prosincových událostí v Rumunsku uplynulo jedenáct měsíců, ale nezdá se, že země na cestě k demokracii pokročila daleko. Spíš naopak. U křížů vztyčených v centru Bukurešti na památku padlým revoluce, kde ještě na jaře klekaly zástupy pokojných demonstrantů, dnes nervózně patrolují policejní hlídky. Poselství jejich obušků je výmluvné: revoluci jste provedli, to bylo správné, ale teď máme demokracii, a tak už si hleďte svého, nebo …! Nedaleko odtud začaly mizet křížky a pamětní destičky tam, kde v prosinci umírali lidé. Na Univerzitním náměstí byste marně sháněli oblíbený časopis Timisoara, zato tu najdete několik nových, ostře nacionalistických listů. Shánět Timisoaru je podobně nevhodné jako shánět tu dříve načerno dolary. V oficiálních prohlášeních začal být termín „prosincová revoluce“ nahrazován „prosincovými událostmi“. Jako by se tu opakovala Jakešova perestrojka: režim „usiluje o demokracii“, ale „musí se bránit chaosu vyvolávanému chuligány a nezodpovědnými živly“.

Podzimní Bukurešť skýtá zcela jiný obraz než na jaře. Jestliže opozice do červnového zásahu horníků často úspěšně čelila nedemokratickým metodám moci, dnes se váhy výrazně naklonily ve prospěch režimu (rozuměj: reorganizované nomenklatury). Znovu jsou hlášeny případy zastrašování demokraticky smýšlejících občanů. Někteří cítí potřebu v rozporu se svým přesvědčením se na pracovišti distancovat od kritiků vlády a je těžké odhadnout, kolik z těch statisíců a snad miliónů lidí, kteří na jaře…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte