Když v Británii před rokem vypukl zájem o Československo a televizní kanály se předháněly, kdo tam natočí víc dokumentárních programů (a mně se nahrnula spousta překladatelské práce), zaráželo mě, jak málo lidí v Československu dovedlo dát dohromady souvislou větu, u níž by překladatel s bolestí v mozku nemusel hádat, co vlastně znamená.

Chápal jsem proč. Po padesát let, od samého dětství, byl československý občan ze všech stran bombardován nesmyslnými frázemi, které si zvykl nevnímat, aby se z nich nezbláznil. Čím byl řečník nesmyslnější, nesrozumitelnější a nudnější, tím menší strach musel mít, že skončí v kriminále, kdyby náhodou řekl něco, čemu by někdo rozuměl. Nikdo si nebyl stoprocentně jistý, co se vlastně smí říkat. Srozumitelnost byla nebezpečná. Nesrozumitelnost byla každodenní nutností přežití. Do takové míry, že se stala přirozeností, kterou pomáhali kultivovat novináři, učitelé i rodiče, o politicích nemluvě.

Možná proto se s takovou chutí chodilo do divadla na kdekterou hru, která byla nejen napsaná srozumitelným jazykem, ale do níž herci tu a tam dokázali propašovat i leccos srozumitelného, leč neřečeného, a tudíž nestíhatelného. Pánbůh je za to opatruj.

Když to v listopadu prasklo a spousta lidí ještě nevěděla, o co jde, byli to zase divadelníci, kteří se postarali o srozumitelnost. Vlastně skoro nikdo jiný na to neměl patřičný know-how.

Dlouhé televizní rozhovory s lidmi ze všech možných oborů se v londýnských studiích…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte