Mladá československá demokracie klopýtá, pokulhává, váhá, naráží, zabředává, tápe, bolestivě se učí a těžko se vzpamatovává, jak se člověk dočítá v novinách. A ptá se, co jiného vlastně dělá? Čím je?

Zdá se, že zatím je jí jasné jen to, čím není. Není diktaturou jedné strany. Není zlomyslná. Není pomstychtivá. Není zbabělá. Nedopouští se nezákonností. Nepronásleduje odpůrce. Neznemožňuje lidem cesty do světa. Nezakazuje zakládání stran a spolků. Nekáže dětem bludy. Neprodává semtex teroristům. Neprovádí špionáž v západních demokraciích. Nezakazuje emigrantům vracet se, znovu pokojně odjíždět, vydávat knížky nebo kibicovat v místních novinách. Dokonce jim ani nezakazuje po dvaceti letech v Americe soudružsky podporovat zločinecké organizace v boji proti restauraci kapitalismu.Uplynulý rok nejspíš vstoupí do dějinných záznamů jako Rok Nebytí. Už nebyl komunismus, ale ještě nebylo něco jiného. Nevědělo se, co se vlastně chce, tím méně se vědělo, jak by se to mělo dělat. Zvolil se parlament, vydaly se zákony. Lidé ztratili strach z vládců a pohůnků, ale zároveň jistotu zaručeného příjmu. Jak se nezbytně zdražuje, mnohým se začíná dařit hůř. Málokdo ví, jak na to, aby se mu dařilo líp. Kdekdo nakoukl do světa a se zděšením zjistil, nakolik zaostal a kolik musí dohánět. Kdekdo naříká, co jsou nám ty otevřené hranice platné, když si to stejně nemůžeme dovolit. Cizinci i emigranti, kteří se snaží přivézt nějaký obchod a práci, se vracejí na Západ s hrůzostrašnými…

v35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte