Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Tváří v tvář sjednocení

Zda znovusjednocení Německa proběhlo tím nejšťastnějším způsobem, či naopak, ukáže až další vývoj. Jde pochopitelně o vývoj v bývalé NDR, i když právě zde většina obyvatel tvrdí, že směrodatné je pro ně to, co přichází ze západu.

Zda znovusjednocení Německa proběhlo tím nejšťastnějším způsobem, či naopak, ukáže až další vývoj. Jde pochopitelně o vývoj v bývalé NDR, i když právě zde většina obyvatel tvrdí, že směrodatné je pro ně to, co přichází ze západu. Jisté je, že tento přínos se značné části východních Němců již dnes zajídá. Revoluční Nové fórum z loňského října jako by už neexistovalo. Neztratilo důvěru lidí, jenom jim nemůže nabídnout totéž, co vládní strana nejbohatšího státu Evropy. CDU pomalu, ale jistě a systematicky vmanévrovala Nové fórum do role neškodného trpaslíka, národ si koupila zbožím, kterému se nesmí a ani nedá konkurovat, a ovládla politickou scénu celé NDR.

V nedávných zemských volbách bezkonkurenčně zvítězili křesťanští demokraté - s nezvratným argumentem a heslem „Bez CDU by nebylo sjednocení“. Tento slogan najdeme i na plakátech s podobiznou usmívajícího se kancléře Kohla, které jsou vylepeny naprosto všude. Procházet se Berlínem znamená potkávat na ulicích, na stanicích U-Bahnu či S-Bahnu, na autobusech či domech usmívajícího se Kohla. Obyvatele východního Berlína to dost znervózňuje, neboť jim nepřipadá, že by se kancléř snažil plnit, co jim v nesčetných projevech nasliboval. Spíše naopak. V rámci slučování sesterských stran východu a západu se východoněmečtí politici snažili udržet u kormidla za každou cenu a kompromisně ustupovali vypočítavému nátlaku svých západních kolegů. Zbytečně se tak zdeformovaly některé nově schválené zákony a celé sjednocení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.