Od krveprolití u jeruzalémské Zdi nářků uplynulo již čtrnáct dnů. Během této doby přinášely československé sdělovací prostředky pouze ohlasy světového veřejného mínění a emocionálně laděné fotografie. Zcela chyběl zevrubný přehled místních reálií (po uplynulých čtyřiceti letech je může náš občan znát nanejvýš z Písma) i vlastní názor na celou událost a její souvislosti (s čestnou výjimkou zasvěceného komentáře J.Fraňka v Lidových novinách ze 13.října). Proto považujeme za užitečné přetisknout dva informativní materiály ze zahraničních zdrojů.

„Fanatický, hysterický dav“ - tak charakterizoval generální inspektor policie Jaakov Terner pachatele jeruzalémského incidentu. Dav tří tisíc Arabů na Chrámové hoře byl možná hysterický, v každém případě však dobře organizovaný. Předcházející noci aktivisté islámského hnutí agitovali mládež po celém městě a rozšiřovali pověsti o tom, že se očekává pokus „položit základní kámen Třetího chrámu“ skupinou „Věrných Chrámové hory“. A to i přesto, že muslimští správci Hory věděli, že tato pověst je nepravdivá. Na strategických bodech byly nachystané kameny, cihly a balvany, útok začal zároveň ze tří míst. Na policisty a poutníky u Západní zdi začaly pršet cihly a dýmovnice, příjezdovou silnicí se valily balvany. Byla podpálena policejní stanice na Hoře. Když policejní jednotka nedokázala čelit přesile a musela se stáhnout, byla brána na Chrámovém náměstí uzavřena, aby se policisté nemohli vrátit.

Policie se pokusila o…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte