Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Poražení nepřátelé a političtí odpůrci

Období, kdy bylo možné zahájit radikální hospodářskou reformu s všeobecnou podporou veřejnosti a bez politického či hospodářského odporu otřesených komunistických struktur, jsme neodvratně propásli.

(dokončení z č.29)

Období, kdy bylo možné zahájit radikální hospodářskou reformu s všeobecnou podporou veřejnosti a bez politického či hospodářského odporu otřesených komunistických struktur, jsme neodvratně propásli. Bylo to v prvých měsících roku. Mezitím se z revolučního požadavku listopadu stal politický problém dneška. Tři měsíce po volbách budeme muset reformu probojovávat nepoměrně náročnějším politickým, hospodářským a mocenským prostorem, v kterém se uchytil i poražený nepřítel.

Přestavba, nebo reforma

Počátkem roku jsme měli příliš starostí se stabilizací bortícího se systému, než abychom revoluci „dotáhli“ okamžitým navázáním hospodářských změn. Mezitím klesla naděje, že náš přechod k trhu nebude zoufalým chirurgickým zákrokem na hroutícím se hospodářství za plného vědomí, jako tomu bylo v Polsku. Hospodářský vývoj nás předbíhá a je stále živelnější. Hybným momentem jsou stále více hospodářské a politické šoky, na které vlády prostě musí reagovat.

Veřejnost, jejíž podstatná část dala reformnímu programu OF/VPN hlas ve volbách, samozřejmě tento posun vnímá a reaguje po svém - v Praze se již trpce žertuje o tom, že reforma se nám sice zastavila, zato přestavba se opět daří dobře. Podle sociologických analýz (AISA, Československo- květen 1990) hospodářská reforma sice neztratila podporu, ale klesla…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte