Maďarský Svaz svobodných demokratů pořádal od 21. do 23.září konferenci Liberální ideje ve Střední a Východní Evropě. V Budapešti se pod hlavičkou liberálů sešli politici s víceméně disidentskou minulostí, případně i přítomností, ze všech zemí regionu. Pokud byste si chtěli ujasnit pojem liberalismus podle toho, kdo byl pozván, tak z Československa to byli Jaroslav Šabata, Petr Pospíchal, Bohumil Doležal, Martin Palouš a Petr Uhl (poslední dva jmenovaní nepřijeli).

Jaký by tedy středoevropský liberalismus měl být? Zdá se, že z východoevropských účastníků si mohou na tuto otázku zatím troufnout pouze politici maďarští. Nejsystematičtěji se s ní vyrovnal János Kis. Upozornil na to, že liberální strany jsou v nových demokraciích střední Evropy paradoxně silnější než na Západě, kde liberální myšlenky do značné míry přebírají jiné strany. Zatímco v západní Evropě se liberálové potýkají s diskusemi o problémech homosexuality nebo legalizace drog, na něž liberální tradice nedává hotové odpovědi, jejich východoevropští kolegové stojí před úkolem prosadit ve svých společnostech základní liberální hodnoty: toleranci k pluralitě, výsostné postavení práv jednotlivce, právní řád nadřazený státu, svobodný trh a veřejnou kontrolu moci. Kis také připomněl, že liberalismus má své nepřátele, a tady pro nás poučně zformuloval něco, co mnohdy jen nejasně tušíme. Nejednomu skeptikovi se dokola omílané zdůrazňování našich demokratických tradic poněkud zajídá. Mluví se o nich mnoho,…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte