Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Očista s eufemismem

30.srpna vstoupilo v platnost zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění o rozšíření okruhu funkcí obsazovaných jmenováním.

30.srpna vstoupilo v platnost zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění o rozšíření okruhu funkcí obsazovaných jmenováním. Opatření, které v létě předložili poslanci OF (ne žádné nejasné iniciativy!) a které by mohlo být oním dlouho očekávaným nástrojem (měl přijít už někdy na jaře!) k očištění centrálních úřadů i řídící sféry podniků od zprofanovaných, většinou profesionálně neschopných kádrů nomenklatury KSČ.

Princip je jednoduchý: zatímco dříve byl jmenován do funkce (a tudíž ze dne na den odvolatelný) ministr, jeho náměstci a ředitelé podniků, opatřením se okruh těchto lehce vyměnitelných osob rozšiřuje ještě o jednu úroveň níž: na vedoucího odboru, závodu či provozu.

Teď jde o to přesně vědět, koho rychle vyměnit, protože očista se nemůže déle prodlužovat (měla by se provést do počátku října). Podniky jsou totiž v krajně zoufalé hospodářské situaci a v jejich zájmu je, aby zaměstnanci rychle získali pocit, že je řídí čistí, schopní lidé; a vedoucí zase, že mají důvěru zaměstnanců a že si mohou dovolit tvrdá, nepopulistická opatření. Pokud jeden z těchto bodů nebude splněn, můžeme se nadít buď bouřlivých mítinků, stávkových pohotovostí a ultimativních petic, nebo doslovného krachu spousty podniků. V každém případě však podrážděných protestů strany (prý bude v parlamentu hlasovat proti opatření), která nomenklaturu dosadila, eventuálně stran dalších, které si rády přihřejí politickou polívčičku útokem na OF. Zapomínají přitom, jak závažnou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].