„Vypícháme oči všem, kdo se odváží napadnout arabský národ,“ prohlásil Saddám Husajn, když 10.srpna vyhlásil svatou válku zahraničním jednotkám na Blízkém východě. Aby svou řeč o provaze v domě oběšencově ještě zdůraznil, použil o týden později termín „agresívní národy“. Svou vlastní agresivitu totiž nyní směřuje na jihozápad - proti arabským sousedům. Rychlokvašené sbratření s Íránem mu umožnilo přesunout iráckou miliónovou armádu včetně elitních divizí na hranice se Saúdskou Arábií: jen 350 kilometrů od největšího ropného pole na světě v Ghaváru, petrochemického komplexu v Džubajlu a největšího saúdského terminálu v Rás Tanúře. Po obsazení těchto lokalit by skutečně mohl otřást světovou energetikou. Komentátor polské Gazety wyborczej výstižně charakterizoval nynější situaci jako „mír, hrozící válkou“.

Vhodný termín k jižní operaci už Saddám Husajn zřejmě propásl, a to spíše zásluhou americké přítomnosti v Saúdské Arábii než vlivem embarga OSN, které se může plně projevit až po několika měsících. Generálu Normanu Schwarzkopfovi se podařili přesvědčit saúdského krále Fahda, že nesmí zopakovat chybu, které se dopustili týden předtím sami Američané, když považovali irácké manévry za pouhé harašení zbraněmi. Stav iráckých jednotek v Kuvajtu dosáhl 170.000 mužů a 500 tanků, dalších 300 tanků čekalo podél irácké hranice. Hrozilo tak nebezpečí dvojího útoku: jednak podél pobřeží Perského zálivu na ropná pole, jednak přímo na hlavní město Rijád. Definitivní argument…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte