V Respektu č.17 chválí Zdeněk Lukeš akce Greenpeace v ČSFR a současně se s despektem zmiňuje o totální krotkosti tuzemských ekologických iniciativ, jež se „zatím zmohly jen na pár nesmělých propagačních akcí“. Obsáhlý článek s toutéž pointou vyšel v samizdatovém Voknu č.13 - podepsán P.Blumfeld.

Také Greenpeace začínal kdysi jako jeden z mnoha „krotkých“ a málo známých ekologických klubů kdesi v Kanadě. Jeho hvězda začala prudce stoupat teprve tehdy, když se přešlo k divadelním (spektakulárním) akcím s důsledným zapojením televize a novin. Loni měl Greenpeace k dispozici již částku 68 miliónů dolarů, získanou od více než 4 miliónů dárců po celém světě, z menší části pak prodejem reklamního materiálu a dokumentů o vlastních akcích. V Nizozemí jsou oba úřady Greenpeace (mezinárodní a nizozemský) zaregistrovány jako nadace, což kromě daňových úlev také znamená např. neexistenci členství. Buď je někdo placeným či dobrovolným pracovníkem nadace, anebo je dárcem peněz a přísluší mu právo odebírat časopis; nemůže však mluvit do činnosti nadace. Vnitřní demokracie, konkrétně nekonečné hádky na členských schůzích by totiž akceschopnost Greenpeace mohly jedině ochromit. Struktura řízení připomíná tudíž spíš nadnárodní koncern, protože jinak by nebylo možné činnost celosvětově koordinovat a akce provádět na profesionální úrovni. Když byla otevřena kancelář Greenpeace…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte