„Izrael nebude umisťovat židovské přistěhovalce ze Sovětského svazu na okupovaná území západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy,“ prohlásil 24.června před novináři izraelský ministr bytové výstavby Ariel Šaron. V červenci přijel do Prahy generál Uzi Narkiss. Tento jeruzalémský rodák se zúčastnil osvobozovací války roku 1948, byl vedoucím operačního oddělení izraelské armády (Cahalu), vojenským atašé na několika zastupitelských úřadech a především velitelem oddílů, které uhájily Jeruzalém během sedmidenní války roku 1967. Uzi Narkiss je dnes členem vedení Světové sionistické organizace. Je kompetentní v otázkách přistěhovalectví a má na starosti přenos informací z Izraele do židovských obcí po celém světě. Z těchto důvodů pomohou jeho názory vnést světlo do otázky imigrace sovětských Židů do Izraele, která je u nás vykládána dosud jednostranně.

Zpráva o regulaci usazování nových přistěhovalců proběhla v našem tisku bez širší publicity. Mohl byste říci něco o pozadí tohoto aktu?

V Izraeli neexistuje ústava, je tam systém zákonů. Záležitosti židovských přistěhovalců ze Sovětského svazu jsou v kompetenci vlády. A podle jejího administrativního rozhodnutí nejsou Židé, kteří přicházejí ze Sovětského svazu, posíláni na obsazená území. Až do dnešního dne se na těchto územích usadilo asi 0,4% všech sovětských Židů, kteří k nám přišli. Vládní politika je jasná a nepodporuje usazování sovětských Židů na obsazených územích.

Je to tedy spíše nezávazné…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte