Stačí si jen uvědomit, co je především objektem naší péče a pozornosti. Jsou to především kostely, kláštery, svaté kříže, sochy svatých (dokonce i takových nepřátel českého národa jako byli Jan Nepomucký a svatý Vojtěch), morové sloupy, hrady, zámky, tvrze a jiná sídla feudálů, paláce a vily kapitalistů, dřevěná vesnická stavení velkých sedláků-kulaků, interiéry zámožných měšťanů, upomínkové a písemné pamětihodnosti těch různých lokajů, sluhů a služebníčků feudálů a kapitalistů v oblasti umění. Poctivý dělník, malý rolník, sovětský voják nebo partyzán přicházejí pořádně zkrátka. A tento stav, tato móda zaměřovat pozornost na památky ve své podstatě třídně nepřátelské, se nutně musí odrážet v postojích veřejnosti…"

Pokud jste tento citát umístili do hloubi ždanovovských padesátých let, jste na omylu. Je to úryvek z „dopisu čtenáře“ - dokonce údajného památkáře - uveřejněný v Tribuně č.38 před pouhými šesti lety. (Mimochodem, jako autor tohoto škváru byl uveden jistý moravský kunsthistorik, který ovšem neměl ve skutečnosti s textem nic společného a užil si po zveřejnění své. Jeho dementi však Tribuna otiskla se zjevnou nechutí a až po delší době.)Nemohu si neodpustit aspoň ještě jeden citát ze závěru dopisu: "Věřím, že můj příspěvek probudí mé kolegy z jiných krajů k diskusi, která by měla vést k nápravě praxe památkové péče u nás, k zvýšení úcty a vážnosti péče o třídně pozitivní památky, k odstranění disproporcí v počtech památek třídně pozitivních a třídně…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte