"I v totalitním státu může být demokracie, ovšem za předpokladu, že se najde moudrý despota."I.Iliescu

Demokraticky smýšlející část rumunské veřejnosti pociťuje při sledování televizních novin čím dál větší rozpaky. Už zase jim pracovníci televize (zpravidla tíž, kteří ještě nedávno velebili Nicolae Ceaušesca) ukazují obrovské masové mítinky, na nichž všichni nebo téměř všichni účastníci nadšeně mávají květinami, pokud možno bílými růžemi, symbolem Fronty národní spásy. Už zase z televizoru zaznívá povědomé skandování veršovaných hesel. Už zase hlasatel (zpravidla týž, který před několika málo měsíci…) předčítá rozhořčená prohlášení pracovních kolektivů, které jednomyslně odsuzují, distancují se, vyzývají atd. Už zase se v Rumunsku objevil vůdce, jehož jméno nadšeně skandují masy.

S tváří rozzářenou šťastným úsměvem, jakoby zpit voláním davů vystupuje na tribunu a na jeho uvítanou hřmí hesla: „Iliescu přichází - slunce vychází!“, „Bože, jestli nás miluješ, opatruj Iliesca!“, „Iliescu, nedej se, dělníci tě chtějí!“, „Iliescu, budem hlasovat bez kentek, dolarů i kávy!“ (což je prý zboží, které v poslední době údajně rozdávají voličům agenti Západu jako úplatek; není však zřejmé, co je tím Západem myšleno: Washington?, Paříž?, Praha? nebo snad Gdaňsk?) Anebo také "Iliescu, buď silný, jako byl Štěpán Veliký!"Co se to děje v Rumunsku, kam jsme před několika měsíci v naivní důvěře, že naše pomoc si najde cestu k občanům a ne už ke staré nomenklatuře,…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte