Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Stalo se

Merkelová má plán, jak dál s Evropou

Debata o euroústavě dostala adrenalinovou injekci. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Bundestagu představila plán, jak dál naložit s evropskou ústavní smlouvou. A už teď je jasné, že ve Strakově akademii ani na Pražském hradě z toho radost mít nebudou.

Debata o euroústavě dostala adrenalinovou injekci. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v Bundestagu představila plán, jak dál naložit s evropskou ústavní smlouvou. A už teď je jasné, že ve Strakově akademii ani na Pražském hradě z toho radost mít nebudou.

Byť chce Berlín provést řadu změn, pod které by se premiér Topolánek i vicepremiér pro Evropu Vondra s chutí podepsali (zbavit text „pseudoústavní“ symboliky, seškrtat ho a zpřehlednit), Němci zároveň trvají na původním principu euroústavy – tedy na omezení práva veta pro členské státy.

Právě tento princip je pro českou (a polskou) vládu klíčový a jeho osekání nepřijatelné. Češi ústy vládního zmocněnce pro euroústavu Janem Zahradilem se s Poláky shodnou také v tom, jak by se otázka veta měla řešit. Chtějí zavést princip červené karty – unijní země by mohly odmítnout vybrané evropské normy.

Na summitu EU v Bruselu příští týden se tak dá čekat další vyčerpávající pokus sedmadvacítky domluvit se na institucionální reformě. A kancléřka Merkelová si je zjevně vědoma, že debata bude ostrá a nejspíš dohodu nepřinese.

„Dohoda není na dohled,“citovala projev kancléřky BBC. „Když neuspějeme, Evropa nezanikne, ale bude to mít velmi závažné důsledky.“

Očekává se, že Česko bude reptat, největší vrásky na čele ale Berlínu dělá Polsko – to totiž vyhrožuje, že dohodu rovnou zablokuje. Dnes se pokusí Poláky přímo ve Varšavě obměkčit francouzský prezident Nikolas Sarkozy. Možná nepůjde o obměkčování, ale spíš zdvižený prst – Sarkozy tento týden Polákům vzkázal, že pokud jednání o ústavě zablokují, dostanou se v Evropě do izolace.

Taková hrozba visí dnes i nad Českem. Co bude v Bruselu říkat česká delegace, nevíme – Mirek Topolánek nicméně dál trvá na svém. „Myslíme si, že má být zachována role národních parlamentů, že celá řada záležitostí má zůstat na národní úrovni, že Evropa má být otevřená, pružná, pružnější,“ řekl předseda vlády včera v Londýně po schůzce s odstupujícím britským premiérem Tonym Blairem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].