Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Stalo se

Internetové Oscary v éře YouTube

Co mají společného David Bowie, webová aukce eBay a spoluzakladatelé YouTube? Stali se včera držiteli ceny Webby Awards, která se konala letos pojedenácté a která má ambice být pro internetový svět tím, čím jsou pro filmovou branži Oscary.

Co mají společného David Bowie, webová aukce eBay a spoluzakladatelé YouTube? Stali se včera držiteli ceny Webby Awards, která se konala letos pojedenácté a která má ambice být pro internetový svět tím, čím jsou pro filmovou branži Oscary.

Letošní ročník udílení cen, v jejichž kompletním seznamu lze listovat na oficiálních stránkách, se veze na vlně euforie z úspěchu fenoménu Web 2.0 a jeho vlajkové lodi YouTube.

Ocenění v kategorii Osobnost roku pro Stevea ChenaChada Hurleyho, kteří stáli u zrodu mimořádně úspěšného serveru umožňujícího jednoduché sdílení videoklipů, těžko mohlo patřit někomu jinému. Server podle pořadatelů proměnil mediální krajinu, znamená revoluci v on-line zábavě a zvěstuje novou éru internetu.

YouTube má potom hlavní zásluhu na tom, že odborná porota letos přidala do již tak dost dlouhého seznamu kategorií, kterých je na sedmdesát, i nová herecká ocenění.

Vrchol pomíjivé mediální slávy nyní zažívá například trojice amerických studentů, kteří se na internetu nečekaně proslavili sérií komediálních skečů Ask a Ninja. Titul herce roku tak získal legračně se chovající maskovaný mladík s černou kuklou na hlavě, který odpovídá na všetečné otázky svých diváků.

Nejlepší herečkou roku se stala Jessica Lee Roseová, která se na webu prezentuje pod identitou Lonelygirl15. Autenticky vypadající videoblogy teenagerky vyprávějící o jejím milostném životě si za krátký čas získaly ohromující počet fanoušků a jejich řady příliš neprořídly ani poté, co se ukázalo, že jde o projekt, za kterým stojí herečka z Nového Zélandu a dvojice scenáristů.

Za celoživotní přínos ocenili členové více než pětisetčlenné akademie Davida Bowieho. Volba je to logická, protože slavný hudební chameleon byl vždy propagátorem nových technologií. Organizátoři v odůvodnění ocenili mimo jiné webovou stránku bowieart.com, která funguje jako platforma spojující vizuální umělce se sběrateli umění.

„Webbies“ budou předány 4. a 5. června v New Yorku v rámci neformálního slavnostního večera, jemuž dělá reklamu například ironické pravidlo, říkající, že děkovný proslov oceněných se musí vejít do pěti slov. Agentury připomněly například bonmot Ala Gorea, který před dvěma lety při přebírání ceny pouze utrousil: „Prosím, nepřepočítávejte toto hlasování.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].