Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Francie před volbou

V neděli přesně v osm večer budou v jednom z táborů finalistů francouzských prezidentských voleb slavit. Svět se tak dozví, zda šestým prezidentem páté republiky bude socialistka Ségolèn Royalová (po prvním kole 25,83 %), nebo vůdce klasické pravice Nicolas Sarkozy (31,11 %). Jaké je tedy aktuální situace?

V neděli přesně v osm večer budou v jednom z táborů finalistů francouzských prezidentských voleb slavit. Svět se tak dozví, zda šestým prezidentem páté republiky bude socialistka Ségolèn Royalová (po prvním kole 25,83 %), nebo vůdce klasické pravice Nicolas Sarkozy (31,11 %). Jaké je tedy aktuální situace?

Francie nynější volby opravdu prožívá, takže například středeční televizní debatu obou kandidátů sledoval vyšší počet diváků než loňské fotbalové finále mistrovství světa.

Země je rozdělená mezi dva tábory, na jednom se ale shodnou všichni. O vítězi rozhodnou hlasy těch uchazečů o Elysejský palác, kteří po prvním kole zůstali před jeho branami. V tomto případě jde zejména o centristy vedené Françoisem Bayrouem (strana UDF – 18,55 %), ale i radikální národovce z Le Penovy Front nationale (10,51 %).

Na tiskové konferenci v Paříži minulý týden Bayrou svým voličům poradil, aby nehlasovali ani pro Royalovou, ani pro Sarkozyho. Jejich programy označil za zastaralé, nekompetentní, a proto fatální pro další osud země. Přesto se poslední sobotu s Royalovou sešel a v televizní diskuzi si velmi dobře rozuměli. Růžová dáma, jak je populární socialistka ve Francii označována, která ještě před týdnem Bayroua označila za větší nebezpečí pro Francii než představuje Sarkozy, nakonec nevyloučila, že v případě jejího vítězství mohou být ve vládě i ministři centristů. To je bráno jako jasný signál k váhajícím voličům. Na druhou stranu většina poslanců z UDF nepokrytě přešla k Sarkozymu.

Dle průzkumů veřejného mínění by měla Royalové odevzdat hlasy třetina Bayrouových voličů, pro kandidáta pravice platí to samé. Otazník tak visí nad poslední třetinou.

Ty samé průzkumy naopak potvrzují, že i navzdory prvomájovému projevu lídra FN Jean-Marie Le Pena, jenž volbu Sarkozyho radikálně nedoporučil, chce 60 % jeho příznivců vidět v Elysejském paláci muže z politické pravice než levicově orientovanou ženu. Rovněž i nebývale ostrá a dynamická televizní diskuze obou kandidátů přesvědčila 53 % dotazovaných Francouzů o větší kompetenci a kvalitách Sarkozyho, jeho soupeřka nadchla pouhých 35 %.

Jak tedy volby dopadnou? Francouzi jsou nevyzpytatelní lidé a současnou atmosféru v této zemi nejlépe charakterizuje titulek deníku Libération, publikovaný po ostře sledované televizní debatě: „Sarkozy neprohrál, ale vyhrála Royalová!“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].