0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Stalo se8. 6. 20074 minuty

Dejte nám polovinu

Zásadní bitva ve válce o kontrolu nad těžbou dřeva ve zdejších lesích se odsouvá. Dlouho očekávané tendry na zakázky za miliardy korun měly být vypsány už na začátku června, ale vedení státních Lesů ČR ve čtvrtek oznámilo, že si chce ještě nechat čas na jednání s lesnickými firmami. Zatím sice zvítězila diplomacie, ale moc času nezbývá: další odkládání termínů by podle odborníků mohlo od začátku příštího roku vyvolat v českém lesnictví chaos.

Další termín padl. Právě v těchto dnech měly být vypsány dlouho očekávané tendry na zakázky za miliardy korun, s jejichž pomocí chce nové vedení státní firmy Lesy ČR zprůhlednit poměry na trhu a zároveň zařídit, aby významná část zisku z lukrativního dřevařského byznysu zůstala ve státní kase.

Podnik ale ve čtvrtek oznámil, že si chce ještě nechat čas na jednání s lesnickými firmami. Ty s tím, že stát chce mít nad obchodováním se dřevem větší podíl než v minulosti ostře nesouhlasí. Na složitou diplomacii moc času nezbývá: další odkládání termínů by mohlo od začátku příštího roku vyvolat v branži chaos. Současné kontrakty dobíhají a úderem prvního ledna příštího roku hrozí že nikdo nebude vědět, kdo a za jakých podmínek smí v lesích těžit.

Reklama

Noví šéfové podniku Lesy ČR se rozhodlo do současného systému zadávání zakázek radikálně říznout proto, že Lesy donedávna prodávaly soukromým firmám dříví „nastojato“: domluvila se cena, aniž by kdokoliv věděl, kolik stromů a v jaké kvalitě těžaři pokácí a pak prodají. Stát prodával cenný majetek naslepo a podle odborníků tratil tři až čtyři miliardy ročně. Ministr zemědělství Petr Gandalovič a jeho nový tým navrhli změnu. Zakázky se měly napříště vypisovat na lesnické práce, ale s polovinou dřeva by obchodoval státní podnik sám. Vedení Lesů ČR řeklo také, jak by s ním chtělo naložit. „Část by přišla strategickým partnerům, třeba pilám, se kterými máme dlouhodobé smlouvy. Část by dostali menší regionální zpracovatelé a zbytek by šel do aukce na otevřených trzích,“ říká tajemník generálního ředitele Lesů ČR Pavel Hes. Soukromí dřevaři by nepřišli o všechno: každý, kdo vyhraje v tendru na práci v lese, by měl právo obchodovat s polovinou dřeva, kterou stát „nechá“ soukromníkům. Kromě toho by mohli jít i do aukce se „státním“ dřevem a nakoupit ho - ovšem za vyšší cenu.

V pondělí se ministr sešel se zástupci Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů, aby jim nový systém vysvětlil, a po schůzce si pochvaloval vzájemnou shodu. Prý zůstalo nevyřešeno jen několik technických detailů. Prezident Konfederace Pavel Indra ale den nato řekl, že se s vedením resortu na ničem nedohodl. Co se dělo na uzavřeném jednání, o kterém obě strany podávají protichůdné informace, se dá těžko zjistit. V každém případě ale těžaři s navrženým modelem nesouhlasí. „Padesát procent dřeva se vyjímá ze soutěže a jeho cenu bude určovat úředník,“ stěžuje si šéf jedné z největších těžařských firem Jan Míčánek. „Jenom se tím otvírá prostor pro korupci.“ Ministr Gandalovič namítá, že dřevařské firmy prostě jen brání své miliardové zisky, jejichž část chce nové vedení podniku „zachovat“ pro státní pokladnu.

Jak bude tahanice o „dřevěné zlato“ pokračovat? Generální ředitel Lesů ČR Jiří Holický tvrdí, že chce lesnickým firmám ještě vysvětlit smysl tendrů, aby nedocházelo k „dezinterpretacím“. Podle zdroje blízkého vedení se ministerstvo obává stávek a dalších obstrukcí ze strany dřevařů, proto ještě pořád sází na dohodu. Znalci ale neočekávají, že se těžaři budou chtít dohodnout.

Hrozí spíš, že další jednání můžou trvat tak dlouho, že začátkem příštího roku zase nebude jasno, kdo podle jakých pravidel dostane zakázky. „Ty největší firmy pak budou mít důvod tvrdit, že státní podnik je neschopný a že by bylo lepší lesy privatizovat nebo je na 30 let pronajmout,“ vysvětluje zákulisní motivace výše uvedený úředník, který si před skončením tahanice nepřeje zveřejnit své jméno.

Času opravdu není nazbyt. Rozjezd tendrů bude trvat přibližně půl roku. V nejlepším případě tak budou smlouvy hotové za pět minut dvanáct – tedy na začátku ledna příštího roku. Členové vedení Lesů ČR proto nevylučují, že tendry vyhlásí už v pondělí – bez ohledu na názor těžařského svazu.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].